Montaż produkcyjny i końcowy – co oznaczają te dwa określenia?
Na pierwszy rzut oka może nam się wydawać, że mowa o jednym i tym samym. Nic bardziej mylnego! Montaż produkcyjny oraz montaż końcowy to dwa odrębne zadania, które nierozerwalnie wiążą się z branżą wytwórczą. I wbrew powszechnej opinii, że obecnie to roboty są w stanie zastąpić czynnik ludzki, wielu przedsiębiorców nadal stawia na tradycyjną, manualną dokładność. Ale wróćmy do początku. Koniecznie dowiedz się – czym jest montaż końcowy i montaż produkcyjny?
Montaż produkcyjny – czym jest i czego dotyczy?
Każda produkcja rządzi się swoimi prawami, a tym samym składa z wielu procesów. Najczęściej jednym z nich jest właśnie montaż, który może odbywać się na linii produkcyjnej lub odrębnie. Dokładnie w takim kontekście mówimy o montażu produkcyjnym, który stanowi pośredni etap całego procesu wytwórczego. Dlaczego pośredni? Montażyści łączą ze sobą półfabrykaty według odgórnych wytycznych, a następnie przekazują gotowe elementy na kolejne stanowiska. Wszystko po to, aby finalnie mógł powstać określony produkt końcowy, bardzo często złożony z wielu zmontowanych wcześniej półfabrykatów. Zatem montaż produkcyjny odnosi się tylko i wyłącznie do tworzenia poszczególnych części – mogą to być np. składowe maszyn przemysłowych czy samochodów.
Montaż końcowy – co to takiego?
W porównaniu z montażem produkcyjnym, tutaj mówimy już o ostatnim etapie, podczas którego powstaje gotowy produkt. Dlatego też, montaż końcowy nazywa się… końcowy. Zespół montażystów łączy wszystkie złożone wcześniej elementy w jedną, spójną całość. W ten sposób powstaje np. wspomniany wcześniej samochód, jak również wszelkie mniejsze wyroby, chociażby elektroniczne. Co ważne, o ile montaż produkcyjny może odnosić się również do elementów surowych, czy częściowo obrobionych, tak w przypadku montażu końcowego mamy do czynienia z wyrobem wysokiej jakości. Wiadomo przecież, że wygląd zewnętrzny to zupełnie coś innego, niż mechanizmy wewnętrzne. Z tego względu montaż końcowy wymaga znacznie większej dozy estetyki podczas wykonania.
Montaż w firmie własnej czy zewnętrznej?
Producenci chcąc rozłożyć koszty prowadzenia działalności, coraz częściej decydują się na przeniesienie części zadań produkcyjnych do zewnętrznych firm. Taki zabieg to nic innego, jak outsourcing, który w ostatnich latach znacząco zyskuje na popularności. W ten sposób można prowadzić niemal każdą działalność wytwórczą, łącząc siły z innymi branżowymi fachowcami. Usługa montażu, a w tym zarówno montaż produkcyjny, jak i końcowy, to aktualnie najczęściej zlecane innym podmiotom zadania. Dzięki temu przedsiębiorca nie musi zatrudniać własnych pracowników, a jedynie opłacać jednostkowy koszt montażu, który zleca innej firmie. Ten z kolei najczęściej liczony jest za przysłowiową „sztukę”.
Usługa montażu jako korzystny outsourcing
W LAK-MIR wykonamy dla Ciebie różnorodne usługi montażowe – zarówno produkcyjne, jak i końcowe. Duże zaplecze, kompleksowe wyposażenie, a także zespół pracowników z doświadczeniem w branży to niewątpliwe atuty naszej firmy. Działamy na łącznej powierzchni przekraczającej 2000 m2, dzięki czemu jesteśmy w stanie wykonać nawet montaż konstrukcji o ponadprzeciętnych wymiarach. A wszystko to również w korzystnym połączeniu z innymi usługami, które oferujemy. Malowanie proszkowe? Pakowanie? Załadunek? Składowanie przed wysyłką? A może kontrola jakości? Ty decydujesz! Skontaktuj się z nami, aby uzyskać korzystną wycenę lub sięgnij po więcej informacji do LAK-MIR & Współpraca.